Garantálom, hogy a következő pár évben sokat fogsz hallani a KAATSU edzésről, mert ez az edzés remekül egészíti ki a jelenlegi edzésed, legyen az harcművészet, funkcionális tréning, Crossfit, labdajáték vagy valamelyik vizes sport, esetleg a síelés.
Miért?
– Mert minimális mechanikai stressz mellett is tudsz erőt, izomtömeget építeni.
– Felgyorsítja a regenerációt.
– Idősebb kliensek esetén tudományos kutatások bizonyítják a KAATSU edzés osteoporosisra hatását, pozitív módon, legyen az megelőzés, vagy a már kialakult osteoporosis kezelését.
- A vérkeringés mérsékléses – KAATSU – edzés esetében egy szorító anyagot mandzsettát az edzés előtt a végtagokra. Tanulmányok nagyobb mértékű izomtömeg növekedést mutatnak abban az esetben, ha kombináljuk a kis súllyal végzett emelést a vérkeringés mérsékeléssel.
- Mire van ehhez szükséged? Nos, hivatalos KAATSU oktatóként ne várd tőlem, hogy arra buzdítsalak, szorítsd el bicikli belsővel, judo övvel, vagy térdbandázzal. Ezek nem csak nem segítenek abban, hogy a maximális hatékonysággal használd a KAATSU módszert, de veszélyesek is lehetnek.
- Az edzés lehet tisztán KAATSU edzés, akár súllyal, akár súly nélkül. Ne lepődj meg a súly nélküli megjegyzésen sem, mert számtalan olyan atlétával dolgoztunk az elmúlt időszakban, akik egy sérülés miatt jelentős izomtömeget és/vagy kondíciót veszítettek el, náluk a belépési pont gyakran a KAATSU 3 pontos gyakorlatsora.
- Elképzelhető megoldás magasab szinten a „finisher”-ként történő alkalmazás. Az edzésen kövess előbb egy közepes-nehéz súllyal végzett hipertrófiás protokollt, majd a végén csinálj pár szettet a KAATSU, egy vagy többízületes gyakorlatokkal.
A KAATSU nem igazán tekinthető új módszernek. Évtizedek óta alkalmazzák Japánban, és a téma kapcsán végzett kutatások a 90-es évekre nyúlnak vissza. A hatékonyságával kapcsolatos bizonyítékok növekvő száma ellenére a legtöbb edzőnek és atlétának csupán homályos elképzelései vannak arról, hogy mit is jelent a KAATSU, és miként lehetne alkalmazni egy ellenállásos edzésprogram során az eredményeik növelése érdekében.
A VME alapjai
A VME a dolgozó izom keringésének akadályoztatását jelenti. Ezt úgy érjük el, hogy a KAATSU mandzsettákat a comb vagy felkar proximális területére helyezzük és közben dinamikus gyakorlatot végzünk. A VME célja a vénás keringés gátolása az artériás keringés jelentős befolyásolása nélkül. Ily módon a vér bejut az izomba, de képtelen kijutni onnan.
A VME hipertrófiás hatásairól szóló kutatások eredményei impozánsak. A tanulmányok azt mutatják, hogy ha ágyhoz kötött páciensek esetében egyszerűen csak mérsékeljük a vérkeringést, azzal megelőzhetjük az atrópiát és a gyengeséget – anélkül, hogy bármiféle edzést végeznénk!
Továbbá ha úgy sétálunk, hogy közben a vérkeringés el van szorítva a lábainkban – nem igazán az a klasszikus izomnövelő tevékenység –, az jelentősen növeli az izmok erejét és méretét. De a VME valódi hipertrófiás előnyei akkor jelentkeznek, ha ellenállásos edzéssel kombináljuk.
Számos kutatás tekintélyes növekedést mutatott ki az izomtömegben, amikor a kis súllyal (az 1RM ~ 20-30%-a) végzett emelést kombinálták a vérkeringés akadályoztatással. Az így elért eredmények jellemzően egy szinten voltak az edzés korai stádiumában a tradicionális, nehéz súllyal végzett edzés hatásaival – néha akár meg is haladták azt.
Kritikus kérdések a KAATSU edzés során:
- Az edzés célja
- A pántok felhelyezése,
- Az aktuális edzéshez optimális nyomásérték meghatározása
- Az atléta megfelelő hidratáltsága
- Az edzés hossza
- Az edzés intenzitása
- A használt súlyok nagysága
- Gyakorlatok sorrendje és mennyisége
Folytatás következik…