Amikor kliensekkel dolgozom, az ismertetett tudományos kutatások és a korábbi tapasztalataik miatt sokan döntenek úgy, hogy egy alacsony szénhidrátos és időben korlátozott étkezésre váltanak át. A kezdeti sikerek után pár esetben beszámolnak arról, hogy esetenkét falási rohamot kapnak. De mi lehet ennek az oka?
Még nem álltál át – míg a szervezeted elsősőrban a szénhidrátot tartja elsődleges energiaforrásnak, addig nem alakul ki az úgynevezett metabolikus rugalmasság, amely során képes más forrásból is fedezni az energia igényeket. Itt lesz szerepe a zsírsavaknak, ketonnak és a laktátnak is.
Cirkadián ritmus – A megtört cirkadián ritmus azt is jelenti, hogy a hormonpárok nem képesek egymás ellenében dolgozni, nem optimális időben kapcsolnak be és le. Ehhez csak pár egyszerű lépést kell megtenned, és az első mindig a napra jellemző természetes fénykörnyezet biztosítása.
Alvás – A töredezett, rövid, nem elég mély alvás már egy éjszaka után az inzulinrezisztencia irányába tolja a szervezetet, és ilyenkor a szervezet cukrot kíván. Egy másik kutatás szerint a rosszul alvók már 1-2 nap után napi 400 kcal extra kalóriát visznek be. Ez az állítás megerősíti az elsőt.
Légzés – A mély, lassú hasi légzés és megfelelő mennyiségű CO2 segít abban, hogy a glukóz kevesebb inzuin hatására lépjen át az izomsejtek membránján, ergo hatékonyabb a működés. Számos kutatás erősíti meg, hogy a helyes légzés hatására csökken a vérglukóz szintje.
Túl keveset eszel – Sokan nem veszik figyelembe, hogy egy alacsony szénhidrátos étkezés esetén gyorsul az anyagcsere. És nem is kicsit, akár napi 300-400 kcal mínuszba kerülhetsz csak attól, hogy megváltoztatod a makrotápanyag arányt. Ugyanez ellenkezőleg is igaz, a magas inzulin mindig lassuló anyagcserét okoz!
Mikrotápanyag hiány – Megtörténhet, hogy az éhséget egyes mikrotápanyakok hiánya produkálja. A megoldás nyilván a jó minőségű, tápanyagban sűrű étkezés folytatása.
Stressz – És ebből mindig van elég. Egyre több kutatás talál kapcsolatot a magas krónikus stressz, gyulladások és inzulinrezisztencia között.
Rossz makrótápanyag arány – No igen, erre is érdemes gondolni. Én még ketogén diéta során is a magasabb fehérjebevitel oldalán állok. Miért? Mert aktív emberként tudom, hogy a glukoneogenézis során a szervezet képes cukrot előállítani fehérjéből, és a cukrot nem enni kell, hanem gyártani.
Kiegészítők, amelyek segítenek, mert kedvező hatással vannak a vérglukózra:
- Glicin
- Berberin
- Magnézium
- Alfa liponsav
Kutatási linkek:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20371664
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2410097/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21666939
- https://care.diabetesjournals.org/content/26/4/1147
- https://openheart.bmj.com/content/1/1/e000103
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2988700/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4919480/